top of page
  • Simon Johansson

Landeryds GK gör storsatsning på sin driving-range tillsammans med The Bucket Pros!

Landeryd är en av Sveriges största golfanläggningar med sina tre 18-hålsbanor strax söder om Linköping. De stoltserar även med landets största juniorverksamhet inom golf som inkluderar aktiviteter såsom golfkul för de allra yngsta, juniorträning, golfläger, Future Team för de som vill elitsatsa på golfen samt verksamhet för tävlingsspelare.

För att nu kunna erbjuda träning i toppklass hela året om – till likaså hobbyspelare som elitsatsare – gör Landeryd en stor investering i sin driving-range.


”Vi jobbar ständigt för att utveckla vårt erbjudande som en total golfanläggning, där vi vill vara en positiv kraft för såväl idrotten golf som samhället i stort”, säger Björn Sturehed, VD/Klubbdirektör på Landeryd. ”Därför arbetar vi målmedvetet med utvecklingsfrågor inom flera områden, och närmast ligger satsningen på vår driving-range där vi nu kan erbjuda golfträning hela året om. Dessutom i en modern och ombonad miljö som vi är mycket stolta över att visa upp för våra medlemmar och gäster.”


Den nyligen invigda nybyggnationen innefattar två studios samt fem moduler som totalt resulterar i 28 nya utslagsplatser på två våningar, inklusive 14 utslagsplatser under tak med värmare. På ovanvåningen finns även en stor putting-green i konstgräs. Bolaget som anförtroddes att designa och installera bygget var The Bucket Pros.


”Hösten 2019 bestämde vi oss för att vi ska leverera lösningar som gör att man ska kunna spela och träna golf året om och dygnet runt, även i vårt nordiska klimat”, säger Andreaz Lindberg, VD och en av grundarna till The Bucket Pros. ”Detta utvecklades till det vi idag kallar för ’FrontYard Solutions’. Vi är oerhört stolta och glada över att blivit utvalda av Landeryd för att bygga och leverera en modern och attraktiv träningsanläggning för deras golfverksamhet, som gör att säsongen aldrig behöver ta slut.”


Alla 28 utslagsplatser är dessutom kopplade TrackMan Range, och Landeryd har även med The Bucket Pros hjälp installerat ett nytt bollhanteringssystem som bl.a. innefattar fler bollautomater för lättare tillgänglighet till bollar.


För Björn Sturehed och Landeryd var denna satsning viktig inte bara för att kunna erbjuda nuvarande medlemmar och besökare en bättre upplevelse, men även för att kunna attrahera framtidens golfare.


”Golfklubben är Landeryds hjärta, och vi återinvesterar ständigt i anläggningen för att skapa värde för våra medlemmar. Driving-rangen och träningen som bedrivs där är en oerhört viktig del i hela vår verksamhet. Vi har idag sex tränare som aktiverar närmare 220 juniorer och som finns där för alla våra medlemmar. För att ge fler möjligheten att spela och träna golf insåg vi att vi behövde utöka med fler platser samt förlänga våra öppettider, och då pratar vi inte bara om kvällsspel utan att hela säsongen ska kunna förlängas. Med väderskydd, belysning, värme och allt annat vårt bygge nu erbjuder, tillsammans med interaktiva TrackMan Range på alla slagplatser, gör vi nu rangen attraktivare både för dagens och framtidens golfare. Med satsningen på rangen kan vi erbjuda golf och gemenskap för så många fler, hela året om”, avslutar Björn Sturehed.


Kontakt: Andreaz Lindberg, VD +46(0) 70-310 88 15

andreaz@thebucketpros.com

Senaste inlägg

Visa alla

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page